Počátky Taekwon-do v České republice sahají až do podzimu roku 1986, kdy v Českých Budějovicích vznikla skupina Taekwon-do pod
hlavičkou TJ Karate České Budějovice. Vznik této skupiny inicioval člen jugoslávské reprezentace TKD Zoran Samsa (tehdy držitel I. danu).
Následně 11. května 1987 vzniká první samostatný oddíl Taekwon-do ITF na území tehdejšího Československa. Na rozvoji TKD se významnou
měrou podíleli Tony Nobilo (v současnosti držitel VIII. danu) a Emin Durakovič (VIII. dan).
V říjnu 1987 do České republiky přijíždí korejský mezinárodní instruktor Hwang Ho Yong (v té době V. Dan). Velmistr Hwang (v současnosti držitel
IX. danu) působí v České republice s krátkými přestávkami až do současnosti. V průběhu uplynulých let v České republice působili i další
korejští instruktoři (Yun Nam Gyu a Son Son Gun).
Se vznikem oddílů po celé republice se začala rozrůstat členská základna a v současné době cvičí Taekwon-do více než 6000 lidí. V současné době je sdruženo v Českém svazu Taekwon-do ITF více než 35 subjektů a naprostá většina z nich provozuje Taekwon-do v mnoha tělocvičnách. V praxi to znamená, že cvičit lze skoro v celé České republice. Velmistr Hwang má dohled nad technickým rozvojem českého Taekwon-do a je také jedinou osobou oprávněnou udělovat vyšší technické stupně. Dohled Velmistra probíhá především na pravidelných regionálních seminářích, které jsou ve většině regionů pořádány pravidelně 1x měsíčně. Z pravidla bývají rozděleny svým zaměřením pro držitele červených a černých pásků.
Během uplynulých let si vydobili čeští taekwondisté celosvětové renomé a v současné době patří mezi světovou špičku. K největším úspěchům se řadí tituly mistrů světa:
Z šampionátů "starého kontinentu" vozí čeští reprezentanté mnoho let kovy nejcenější. Pravidelně naši taekwondisté získávají poháry pro nejúspěšnější jednotlivce i týmy. České republice patří dlouhodobě 2.-4. příčka v Evropě.
Za velkými úspěchy České reprezentace stojí propracovaný systém závodů pořádaných Českým svazem Taekwon-do a také existence Středisek talentované mládeže, které slouží jako líheň talentů a reprezentantů. Kalendář závodů čítá soutěže nejrůznějšího charakteru a kategorií - od oblastních, přes mistrovství Čech a Moravy, po celorepublikové soutěže, vrcholem je samozřejmě Mistrovství ČR.
Soutěže jsou pořádány ve všech věkových skupinách - žáci, junioři, senioři a veteráni. Celá struktura soutěží má v České republice velmi vysokou úroveň, předvším pak národního charakteru, a to jak po stránce materiálního zabezpečení - tatami, stroje pro speciální přerážecí techniky a silové přerážení, a nebo systémy elektronického bodování sportovního boje. Na poslední novinku může být naše škola obzvlášť hrdá, protože zajistila její vývoj a uvedení do praxe. Zápasiště, které používají tento systém mají daleko vyšší výkonnost než ta na, kterých se používá klasický systém papírových formulářů. Výsledkem je vyšší počet zápasů v kratším čase a rovněž možnost kontroly práce jednotlivých rozhodčích.
![]() | Za finanční podpory Hlavního města Prahy |
![]() | Za finanční podpory Národní sportovní agentury |
![]() | Za finanční podpory Městské části Praha 14 |