Home / 2016 / Section: new information / Social aspect of Taekwon-do
21.10.2016 / article5 coments

Social aspect of Taekwon-do

Taekwon-do has many meanings. It brings stamina, strenght, fun, ability to defend yourself. Some enjoys winning medals, learning that there is prize for effort. Some find themselves in teaching and influencing others. And as time goes these meanings are changing and intertwining.

And beside these there are social aspects of Taekwon-do. Meeting with my old Taekwon-do friends from time we were in talented youth organization together (15+ years ago) brought me to writing this essay. It was great evening, we met after years, but there were still what to talk about. Of course old Taekwon-do stories took its place, but we also spoke about what are we living now.

I believe that also people from other leisure activities meets like this, but I think Taekwon-do has something beyond. Beyond because we fight together, learning how to control natural human aggressivity. Fighting and hurting each other, but becoming deeper friend through it. Training and training camps where people of age from childrem to old adults meet together are also special. And it brings something natural to these moments, because in nowadays society we meet divided into age groups and that closes our eyes from knowing how colourful life is.

And I believe that this is what "I shall build a more peaceful world" in Taekwon-do oath is about. We are developing small natural society in nowadays global, quick and superficial one. From small kids to old adults, few times a week learning how to be together, how to like each other, how to help, how to solve conflicts, how to teach each other not only techniques.

And I am writing this as I am afraid that such strong relationship is possible to develop only through regular meeting. Me and friends of mine on photo attached to article met up to 5 times a week and went to each training camp. Nowadays students are disturbed by to many possibilities and activities, so it is harder for them. Sometimes training less than once a week, skipping training camps, because they have something else to attend. An I am afraid that in such circumstances that strong wide Taekwon-do family is not possible to create. Taekwon-do is just something you go to and then stop to and relationships are to week to endure.

One more thing came to my mind while meeting my old friends. It is nice we met after years and I won´t forget this night. There were two girls who won so many medals even internationally, that if they put all of them on, it would break their necks. One of gentleman sitting by he table was (I think I am right) youngest black belt in Czech republic to whom I look up while white belt. There were this guy able to fight like a lion even nowadays without training and one I remember to train as hard as I saw only few time in my life. But I am the last one to still practice. And that is, in my opinion, meaning of "DO" - the way of life. Not in any magical meaning, but in real life you start to practice, pass gradings, win few medals, come to "master" black belt finding out that you know really nothing and seeing how many people here can teach you.Then you eventually start to teach, getting older, learning what is important in your training to stay strong and healthy through regular practice...but for this you need to make a decision that as you brush your teeth daily, you have your Taekwon-do weekly - forever.

Maybe you consider this essay strange and you have right for it. But maybe you are in this hard period. Finishing school or you have to much to do at university. Or staring a new job and career looks like the most important thing. And maybe this may gives you motivation to persevere, because I believe Taekwon-do can give you so much in physical, mental and social aspect as probably what makes you worry the most now can not. But Taekwon-do can give you all this only if you give Taekwon-do your time.

So see you at training and many other interesting events we have :o)

Martin Svitek, IV. Dan, Sonkal Praha
Tags:

Coments (5)


vjerka

vloženo 26.10.2016 at 22:50
Nesnáším registrace. Takový to "musíte se přihlásit, abyste mohli přidat příspěvek" u mě v 99 % případů znamená, že odcházím. Ale tohle je to zbývající 1 %. Moc hezky jsi to napsal, Ládíku. Vlastně nemám, co bych dodala. Ale tak nějak tu chci napsat, že to bylo skvělý a že i když už dnes jsem mimo tenhle sport (a bohužel k tomu mám důvody, které asi nepominou), tak za to všechno a všechny, co jsem ve svém TKD období zažila a potkala, jsem fakt vděčná. Ostatně krom kamarádů jsem si v TKD našla i manžela, takže vděčím fakt za hodně a jednoznačně z toho budu těžit do konce života. Jen bych ještě upřesnila (pro Píďu), že o TKD se mi tu a tam zdá průběžně pořád - naposledy asi před 4 dny. Těhotenství ale bylo vyložený extrém. A to je asi vše. Pokud je v Sonkalu ještě někdo další, kdo mě pamatuje, tak zdravím!

Martin Svitek

vloženo 26.10.2016 at 17:54
Takže Píďo, jedný se nezdálo o taekwondu skoro vůbec, druhý jen když byla těhotná a to prej skoro pořád. Že je na soustředění nebo závodech a řešila snové dilema, jestli má jít do ringu, když je těhotná (a zdraví tě - Věrka Kubátová) a Hlůžovi se taky nic nezdálo. Tak jsi možná byl pět let těhotnej ;o)

Martin Svitek

vloženo 26.10.2016 at 13:10
Dík za myšlenky, kluci. S tím sněním to zjistím ;o)

Pavel Zavadil

vloženo 23.10.2016 at 22:49
Prijemne pocteni na zamysleni takhle vecir. Svito zeptej se priste te stare gardy, jestli se jim zdaji stale sny jak cvici nebo zavodi? Napriklad ja kdyz mel pauzicku, tak se mi casto zdalo, ze jsem na soustredeni nebo na zavodech. Mel jsem pauzu 5 let a pocet tech snu urcite nespocitam.

Pavel Šnábl

vloženo 21.10.2016 at 12:42
Hezkej článek. Cejtim to podobně. Je to o tý komunitě lidí, se kterejma člověk vídá několikrát v tejdnu na tréninku, na pivu, a stejně je mu to málo, a proto jsme začali jezdit na chaty, na hory a podobně. Je to ta část taekwonda, které by si měl podle mě člověk vážit nejvíc. Medajle? Já jich mam plnou krabici, někdo jich má třeba pět krabic, stejně to časem skončí někde pod postelí. Pásky? Na tom vlastně vůbec nezáleží, můžu respektovat lidi s nižšim páskem, vyššim páskem, starší, mladší. Až se sejden za 10 let a půlka znás nebude třeba cvičit, tak si ani nebudu pamatovat, jeslti někdo měl modrej nebo černej. Nejkrásnější je, že tohle všechno ale funguje i když začnete cvičit někde v zahraničí. Schopnost vzít mezi sebe cizího člověka, který jen dělá stejné bojové umění. Ale jak píšeš. S lidmi, se kterými se vídám pravidelně na trénincích, s těmi si píšu, ikdyž se vídáme pořád. A s těmi, kteří přestali cvičit to postupně vyprchalo. Jednou za čas se sejdem, pořád si rozumíme, je to sranda, ale není to ono. Já osobně si nedokážu přesdtavit, že bych se na taekwondo vykašlal. Stačí, když týden nejdu na trénink a mám pocit, že jsem něco promeškal, že mi něco chybí. A tak je to asi správně a doufam, že to tak ještě dlouho bude

Kontakt: Ondřej Vrábel, tel.: 777-011-692, sonkal@taekwondo.cz
Adresa pro korespondenci: Taekwon-Do ITF Sonkal Praha z.s., Jiránkova 1137/1, 163 00 Praha 6,
Za finanční podpory
Hlavního města Prahy
Za finanční podpory
Ministerstva školství,
mládeže a tělovýchovy
Za finanční podpory
Městské části Praha 14