17.10.2019 / NáborStopařův průvodce po galaxii vybavení v taekwondu
Mezi taekwondisty po léta koluje mnoho nesprávných či často i zcela zavádějících informací jaké vybavení lze a nelze používat. Za posledních cca 10 let došlo také k některým zásadním změnám a je na místě sepsat menšího průvodce, který umožní všem se v této oblasti orientovat. A především zamezí nákupu nesprávného vybavení.
Oblečení – dobok
U zcela základního vybavení pro trénink je potřeba zakupovat a používat dobok pro Taekwon-Do ITF (existují varianty pro WTF, GTF a případně další podobné styly). A v rámci několika federací ITF je předepsán již výhradně vzor „Sasung“. Viz doboky z naší nabídky – na prsou znak mezinárodní federace a nad ním zkratka ITF, dále na nohavicích z vnějších stran a ve výšce kolen latinkou opět nápis ITF a pod ním v korejských znacích nápis Taekwon-Do.

Nesprávné jsou tyto varianty (nelze používat hlavně na národních a mezinárodních soutěžích):


Za samozřejmé lze považovat, nicméně stojí za připomenutí, že cvičíme v čistém doboku v co nejlepším stavu, abychom také svým zevnějškem kvalitně reprezentovali naše bojové umění.
Chrániče
Oblast ochranných pomůcek (některé chrání nás a jiné našeho protivníka) je o dost širší. Pro tréninkové použití není rozhodně důležitá barva chráničů, ale jejich schopnost utlumit sílu technik, tedy ochránit! Soutěžní užití přináší i povinnosti barev chráničů a s ohledem na věk a pohlaví také jejich rozsah a typ.
Povinnými chrániči jsou:
- Ruce – chrání celou pěst ze všech stran
- Zuby – naše vlastní a nejdůležitější ochrana!
- Suspenzor – především pro chlapce, muže, ale existuje i dívčí provedení
- Nohy – chrání nárt, patu a vnější a vnitřní část chodidla
- Holeně – především naše vlastní ochrana citlivé části nohy.
- Hlava – chrání zejména čelní a boční část hlavy.
Pro helmy platí jistá omezení, aby se nepoužívali zejména boxerské helmy, které chrání i lícní kosti, ale nemají chráněné temeno.
Od roku 2020 začíná povinnost pro závodníky mít barvu chráničů (ruce, nohy a helma) v barvě strany na, kterou závodník nastupuje. Tedy červená nebo modrá. Jiné barvy pro soutěže nebudou povoleny!
U chráničů rukou je důležité ještě jedno specifikum. Žáci a žákyně mají předepsány tak zvané otevřené rukavice:
Ostatní věkové skupiny pak pouze 10 uncové boxerské rukavice:

Pro výběr chráničů je důležité zejména:
Věk
Správná velikost – chránič chrání pouze pokud na příslušné části těla neplandá či naopak je menší než chráněná část. Tedy vyčuhují prsty, pata nebo u rukou je dlaň příliš na těsno.
Barva
Pokud si chrániče pořizuje například nízký pásek či někdo kdo nemá soutěžní ambice, pak není jejich barva důležitá. A v případě chráničů nohou můžete pořídit třeba cenově výhodnou kombinaci – nárt + pata + holeň.
Závěrem – kupujete-li doboky nebo chrániče a chcete-li si koupi řešit samostatně tak si projděte znovu tento článek nebo to s našimi trenéry alespoň konzultujte!