TAEKWON-DO
Home / 2006 / Sekce závodíme / Máme v oddíle dvojnásobnou mistryni Evropy !
29.9.2006 / 12. juniorské a 21. seniorské Mistrovství Evropy

Máme v oddíle dvojnásobnou mistryni Evropy !

Na přelomu září a října (28.9. až 1.10.) se v řecké Soluni uskutečnilo 12. juniorské a již 21. seniorské Mistrovství Evropy. Český národní tým si stejně jako v letech minulých kladl vysoké cíle a naprostou prioritou bylo obhájení pozice čísla 2 Starého kontinentu. Sonkal byl na Mistrovství zastoupen jak ve sboru rozhodčích (Ondřej Vrábel) tak i mezi závodníky – Linda Deutschová. Po velmi úspěšném Mistrovství světa juniorů v červenci chtěla Linda svou medailovou sbírku rozšířit o kovy z evropského šampionátu. Nominována byla Linda do technických sestav I. Dan, speciálních technik a sebeobrany + členka týmu juniorek.

Soutěž probíhala v městské sportovní hale ve, které se konalo i Mistrovství světa v roce 2003. Za

uplynulé 3 roky doznala hala jen mírných změn a jen díky daleko mírnějšímu klimatu, který na konci září v Soluni panoval, byly i podmínky uvnitř snesitelné. Evropský šampionát je zcela nepochybně na počet soutěžících menší soutěž a tomu odpovídal i počet připravených zápasišť. V hale byla připravena 3 zápasiště pro technické sestavy, resp. později pro sportovní boj a dále 4. plocha pro speciální techniky a pátá – prostorově oddělená pro silové přerážení.

Po nezbytných oficialitách (vážení, registrace), které byly na programu ve čtvrtek, se v pátek na plno rozběhla samotná soutěž. Nejprve v technických sestavách jednotlivců a následně i týmů. Linda v kategorii juniorek I. Dan postupně prošla přes několik soupeřek až do finále, kde na ní čekala závodnice z Ruska. Ta však nebyla příliš těžkým oříškem a u rozhodčích zvítězila v poměru 4:1. Evropské zlato bylo tak potvrzení výborných výkonů ze světového šampionátu. Později Linda a její kolegyně z týmu nastoupily k soutěži týmových družstev, kde si proklestily cestu až do finále. Ve kterém však podlehly týmu ruských juniorek.

Posledním bodem pátečního programu byla nová soutěžní disciplína sebeobrana, která si na evropském šampionátu odbyla svou premiéru. Česká republika měla zastoupení ve všech čtyřech kategoriích a výsledek 2 zlaté a 2 stříbrné medaile nenechal nikoho na pochybách, že i v této disciplíně budeme patřit ke špičce. Linda se svými dvěma kolegy z národního týmu získala stříbrnou medaili, byť si v závěru ukázky přivodila lehčí zranění ramene.

První soutěžní den znamenal pro naše barvy hned 6 zlatých medailí!

Sobota byla ve znamení sportovního boje a speciálních technik. Linda si ve speciálních technikách brousila zuby a kopy na odvetu s řeckou závodnicí za Mistrovství světa juniorů. Jak se později ukázalo, obě děvčata byla výkonnostně o hodně dál než zbytek startovního pole. Jelikož obě dosáhly stejného bodového zisku po základních pokusech, následovalo rozeskakování na vylosovaných technikách. Losem byla určena technika nomo yop chagi a zde Linda má maximum o hodně dále než bývá základ 1,70m. Řecká závodnice svůj pokus neproměnila a vše tak bylo na Lindě. Pilotáž v potřebné letové hladině proběhla bez nejmenších problémů, deska praskla a následné přistání a nezbytný přípravný postoj potvrzují druhé zlato pro Lindu!

Ve sportovním boji české závodnice během soboty přidaly 3 zlaté medaile a sobotní účet se tak zastavil 4 zlatých kovech.

Na poslední den soutěže – neděli, zbývalo dokončit několik utkání ve sportovním boji jednotlivců a následně začít soutěž týmové boje. Rovněž se na plno rozjelo silové přerážení a týmové speciální techniky. Linda společně s děvčaty přidaly do své medailové sbírky další zlatou medaili právě z týmových speciálních technik juniorek. Stejně se dařilo i týmu seniorů. Ze silového přerážení získala zlatou medaili Věra Khunová, která po sportovním boji získala již svou druhou zlatou na tomto Mistrovství. Další dvojitou zlatou medailistkou byla Petra Tošnarová (sestavy a boj).

Na závěr soutěže následovalo předání zbývajících medailí a vyhlášení nejúspěšnějších jednotlivců, týmů a států. Češi získali 3 ze 4 pohárů pro nejúspěšnější jednotlivce:

• Linda Deutschová – juniorka (2 zlaté)

• Věra Kunová – seniorka (2 zlaté a 1 bronzová)

• Michal Košátko – senior (1 zlatá a 1 stříbrná)

• Týmu seniorů pak patří pohár pro nejúspěšnější tým šampionátu se 2 zlatými a 2 bronzovými medailemi.

Česká republika v celkovém hodnocení obsadila druhou příčku s 16 zlatými, 10 stříbrnými a 15 bronzovými medailemi. První místo obsadilo Rusko se skóre 31-14-10 a třetí příčka patří Ukrajině 6-8-11.